Несправжня борошниста роса. Діагностика, профілактика та захист соняшнику

Пероноспороз. Діагностика, профілактика та захист посівів соняшнику.

Пероноспороз або несправжня борошниста роса (Pseudoperonospora cubensis) часто вражає посіви соняшнику у багатьох регіонах України, зокрема в степовій та лісостеповій зонах. Успішна боротьба з нею залежить від розуміння причин її виникнення.

Захворювання провокує гриб Plasmopara halstedii, який мешкає в грунті. Джерелом інфекції виступають заражені ооспорами рослинні рештки і насіння, в якому локалізується міцелій. На соняшнику ця хвороба інтенсивно розвивається при температурі 12-14°С і високій вологості повітря 90-95 %.

Діагностика.

Найчастіше ознаки  пероноспорозу можна помітити на двох стадіях розвитку:

  • ранній - 3-4 пара листків
  • пізній - фаза цвітіння.

В першому випадку розвиток хвороби характеризується утворенням щільного білого нальоту на нижній стороні листків, котрі, в свою чергу, стають дрібними і гофрованими. На пізніх стадіях розвитку на поверхні листкової пластинки себе проявить хлороз – пожовтіння навколо основних жилок і точки росту, на зворотньому боці листка – білий наліт.

block-image-1
block-image-2

Що цікаво, виявити ознаки ураження в деяких випадках надзвичайно важко. Дана хвороба на рослині соняшника може проявлятися в шістьох формах,  дві з яких – приховані. В таких випадках патоген локалізується в кореневій системі, при цьому візуально виявити зараження можна лише за забарвленням серцевини стебла (в уражених рослин вона має коричневий колір).

Шкодочинність.

Дана хвороба зумовлює прорідження посівів і випадання дифузно заражених рослин від 30 до 50 %. Кошик не повертається за сонцем, формується невиповненим. Як наслідок, маса 1000 насінин знижується майже в 2 рази, в цілому втрати врожаю можуть становити 1-1,5 т/га.

Профілактика та захист соняшнику від пероноспорозу.

Необхідно завчасно подбати про посіви, дотримуючись профілактики подібних захворювань. Запобігти поширенню пероноспорозу можна слідуючи традиційним законам землеробства – дотримуватися сівозміни, максимально знищувати рослинні рештки та видаляти падалицю. Проте, найбільш ефективними заходами є використання гібридів соняшнику з генетичною стійкістю до рас несправжньої борошнистої роси та передпосівний обробіток насіння фунгіцидними протруйниками.

Протруйники насіння соняшнику для профілактики несправжньої борошнистої роси місять наступні діючі речовини:

  • карбендазим
  • флудіоксоніл
  • металаксил-М
  • тирам
  • тіабендазол

Не дотримавшись вказаних рекомендацій, варто бути готовим до значних втрат врожаю, оскільки вилікувати вражені рослини неможливо, проте можна запобігти поширенню гриба.

Для цього використовують фунгіциди групи триазолів  чи  стробілурінів. що локалізують розвиток збудника та підвищують імунітет і стійкість рослин соняшника.

Насіння гібридів соняшнику селекції ВНІС протруєно фунгіцидами на основі діючих речовин карбендазим та металаксил-М. Гібриди соняшнику селекції генетично стійкі до рас несправжньої борошнитсої роси (пероноспорозу).