Коли заходить мова про сівбу озимого ріпаку, досвідчений агроном відразу ж перерахує труднощі та застороги вирощування цієї культури. Перша – ясна річ, це волога як основний лімітуючий фактор. Сівба озимого ріпаку в Україні, залежно від регіону стартує, починаючи із 10 липня і триває приблизно до 20 вересня. І тому вельми бажаною справою є «упіймати» вологу, аби отримати вчасні міцні сходи. Друга – необхідність своєчасно використати регулятори росту, щоб не допустити надмірного розвитку рослин ріпаку у висоту і, відповідно, їх загибелі взимку. І нарешті суттєвим чинником майбутньої врожайності ріпаку є фактор якомога більш ефективного і вчасного знешкодження падалиці та бур’янів у посівах ріпаку.
Останній фактор є особливо актуальним, оскільки у переважній більшості випадків у якості попередників озимого ріпаку виступають озимі пшениця чи ячмінь. Після збирання стерневих залишається досить багато падалиці, яка поряд із злаковими бур’янами становлять високу конкуренцію молодим проросткам ріпаку. Також докучають такі дводольні бур’яни як гірчаки, лобода та хрестоцвіті і багаторічні осоти та молочаї. Для того, щоб проконтролювати цю всю малоприємну для сходів ріпаку компанію іноді не достатньо навіть підвищених норм препаратів, що використовуються на культурі традиційно (метазахлор, клопіралід, піклорам, хізалофоп-п-етил та ін.).
Інша річ - група гербіцидів на основі імідазолінонів, котрі за правильного застосування забезпечують реальний захист посівів від бур’янів. Тому логічно, що сьогодні провідні селекційні компанії світу працюють над створенням, стійких до імідазолінонів гібридів ріпаку. До таких, зокрема, належить гібрид Блекстоун, створений не деінде, а тут в Україні, командою приватної селекційної установи Всеукраїнський науковий інститут селекції – ВНІС. До лінійки ВНІС на сьогоднішній день входять вісім зареєстрованих гібридів ріпаку, і три з них – Паркер, Грім та Блекстоун є стійкими до гербіцидів імідазолінової групи.
Мова не про якісь вихідні селекційні зразки чи демонстраційні випробування – гібрид Блекстоун вже досить широко вирощується у промислових посівах у різних регіонах України, демонструючи достойну врожайність та високу рентабельність виробництва. Блекстоун належить до ранньостиглих гібридів (вегетаційний період становить 295-300 днів), має вміст олії на рівні 46,4% і з мінімальним вмістом ерукової кислоти.
Головною особливістю гібриду, як вже зазначалося, є стійкість до імідазолінонів. В принципі наші дослідження показали, що можна застосовувати одноразово до 1,2 л гербіцидів Нопасаран та Євро- Лайтнінг на 1 га. Однак я рекомендую просто дотримуватися рекомендацій виробника кожного препарату, - радить вчений агроном Володимир Вікторович Скорик, який безпосередньо працює як з гібридом Блекстоун, так із іншими гібридами ріпаку ВНІС вже не перший рік.
Цікаво, що селекційна робота, на створення стійких до імідазолінонів гібридів ріпаку орієнтована заразом на підвищену стійкість рослин до захворювань і стресових факторів. Це повною мірою стосується і гібриду Блекстоун, який практично по усім параметрам стійкості має показник «висока» або «дуже висока». Мова про такі захворювання ріпаку як фомоз, чорна ніжка, пероноспороз, склеротиніоз, альтернаріоз, бактеріоз та такі ознаки як посухо- і зимостійкість, а також стійкість до осипання та вилягання.
По Блекстоуну, як і по інших гібридах озимого ріпаку ВНІС маємо стабільні високі результати по врожайності впродовж минулого сезону. Так само як можна оцінити і цьогорічні посіви. Це в районі 4 т/га за нормальної агротехніки та мінімально достатньої кількості опадів.
Фахівці рекомендують звернути особливу увагу на застосування регуляторів росту восени та навесні з метою контролю надмірного росту центрального стебла. Це надто важливо, коли рослини ріпаку можуть переростати з осені. Оптимальним є такий розвиток рослин в осінній період, коли вони формують максимальну кількість бокових бруньок в пазухах листків. Для цього, у якості регулятора росту радимо застосовувати препарати, що містять тебуконазол (250 г/л) у нормі, що дорівнює 0,1 л/га препарату на кожен справжній листок. Себто, якщо рослини ріпаку мають по 4 листки, слід вносити по 400 г таких препаратів. До того ж тебуконазол окрім рост-регулятивної дії справляє фунгіцидний вплив, забезпечуючи захист рослин від захворювань.
Зауважмо також і те, що кількість інсектицидних обробок на ріпаку може сягати 4-5, що залежить від регіональних та кліматичних умов, а також сезонного розповсюдження окремих видів шкідників. Тому обов’язковими є профілактичні інсектицидні обробки посівів цієї культури.Як і у кожної сільгоспкультури у ріпаку існують власні вимоги до забезпеченості окремими макро- та мікроелементами. Відносно ріпаку це має бути, ясна річ, внесення необхідної норми NPK, а також передпосівне внесення сірковмісних добрив, оскільки ріпак є особливо вимогливим до наявності цього мезоелементу. Впродовж вегетації рекомендується щонайменшеі дворазове внесення бору по листу (восени та навесні), що є обов’язковим агрозаходом, тому що бор відповідає за формування генеративних органів. Так само необхідно застосовувати в листкових підживленнях на цій культурі додатково магній – ефективний у сульфатній формі.
На фоні очевидних труднощів, що можуть виникнути під час вирощування озимого ріпаку, такі стійкі до імідазолінонів гібриди як Блекстоун забезпечують додаткові переваги, оскільки цілковито вирішується питання гербіцидного захисту і, при цьому, наявний високий рівень генетичної стійкості до хвороб та стресових умов середовища. Важливим фактором, що позитивно впливає на рентабельність вирощування гібриду Блекстоун є також вартість посівного матеріалу, яка суттєво нижча у порівнянні із іноземними гібридами.
Блекстоун, як і інші гібриди ріпаку лінійки Всеукраїнського наукового інституту селекції має власні унікальні ознаки та характеристики. Характерною рисою усіх без винятку гібридів ВНІС є їх універсальність: тут їх не ділять за рекомендованими регіональними особливостями, а селекція спрямована на максимальний прояв усіх ознак, які формують урожай.
А в цілому – гібрид озимого ріпаку Блекстоун за результатами вирощування у промислових посівах та на демонстраційних ділянках можна вважати достойним конкурентом іншим гібридам цієї культури різних виробників. Це добротний стійкий до хвороб гібрид, який формує урожайність близько 4-5т/га. На високих агрофонах при сприятливих погодних умовах врожайність може бути і значно вищою – до 6,5-7,0 т/га, оскільки у Блекстоуна солідний генетичний потенціал. Гібрид успішно може вирощуватися у всіх регіонах України і забезпечувати високу урожайність і рентабельність виробництва цієї культури.