«На бідних ґрунтах кукурудза ВНІС на крапельному зрошенні дала по 14-14,5 т/га», — Володимир Білий18.01.2021

Два з половиною роки тому керівник ПрАТ «Агрофірма „Цюрупинське”» Володимир Білий узявся за реалізацію вельми непростого проєкту на 310 га землі у Херсонській області. Це — вирощування кукурудзи на крапельному зрошенні на занедбаних і бідних ґрунтах. Крапельне зрошення це, звісно, добре, однак витратна частина тут дуже значуща. Відповідно, прорахунки з технологією та вибором гібридів могли обійтися недешево.

кукуруза селекції ВНІС«На цих площах землю не обробляли вже років п’ятнадцять. Це було помітно за багаторічною травою та високорослими деревами. Фактично цілина, та ще й на супіщаних ґрунтах. Аналіз ґрунту показав гострий дефіцит азоту і калію, а також велику кількість недоступного фосфору. Мікориза теж була практично нульова», — пригадує Володимир Миколайович.

У 2019 році в господарстві розробили 150 га під кукурудзу за класичною технологією — з міжряддями 70 см і крапельною стрічкою на 1,4 м. До того ж було здійснено класичну технологію обробітку ґрунту — оранку, дискування та культивацію. Відповідно до фітосанітарної ситуації на полі внесли гербіциди й інсектициди.

З метою оптимізації витрат керівництво господарства вирішило сіяти вітчизняне насіння кукурудзи. Тому було обрано гібриди трьох провідних українських виробників, зокрема Всеукраїнського наукового інституту селекції. Увесь посівний матеріал обробили фунгіцидно-інсектицидним протруйником і стимулятором росту.

«Ми поставили всі гібриди кукурудзи в однакові умови. Стартове NPK, потім у крапельну стрічку КАС-32, гумат. У фази 3–5 і 8–9 листків дали мікродобрива по листку, а також інсектицид. Щиро кажучи, на такому ґрунті на високий урожай особливо не розраховували. Так і вийшло: середня врожайність становила 10 т/га. Проте гібрид ВН 6763 (ФАО 320) дав на 1,5 тонни більше, ніж інші. До того ж вологість зерна становила 15%», — розповідає Володимир Білий.

Тоді ж у ПрАТ «Агрофірма „Цюрупинське”» звернули увагу на те, що на одному з полів, де вітчизняна сівалка висіяла насіння з пропусками в шаховому порядку, качани гібрида ВНІС мали вагу по 320–350 г. Це означало врожайність… 20–21 т!

«Це нас навело на думку, що саме за схожою технологією американські фермери встановлюють свої рекорди врожайності й отримують до 34 т/га. Тоді ми вирішили істотно змінити технологію вирощування», — каже Володимир Миколайович.

Для цього вирішили використати спеціальну сівалку Great Plains YP-625A | або 425А, яка висіває за технологією Twin Row — подвійного рядка. Також почали практикувати розподілене внесення азоту в період вегетації, міжрядний обробіток із підгортанням поверхневих коренів кукурудзи й здійснювати обов’язкову обробку посівів стимуляторами росту — як насіння, так і по листку. Окрім того, в господарстві звернули особливу увагу на калібрування насіння.

кукуруза селекції ВНІС

«Цього року з Ярославом Парієм із ВНІС ми заклали 24 га демополів кукурудзи. Це гібриди Гран 6 (ФАО 300), ВН 6763(ФАО 320), Амарок 290 (ФАО 320) і Тесла (ФАО 350). У результаті найвищу врожайність — 14,5 т/га, показав гібрид Тесла за класичною технологією. Утім, інші гібриди ВНІС теж були на рівні, врожайність за вологості 15-15,5% була від 13 т/га, — розповідає Володимир Білий.

Також наш співрозмовник стверджує, що гібриди кукурудзи ВНІС дуже добре скидали вологу й набагато краще витримали спеку в період запилення. Також за його спостереженнями ці гібриди не бояться загущення до 115–120 тис. на гектар, якщо застосовувати технологію Twin Row.

«Відповідно, я можу сказати одне — серед вітчизняних гібридів ми обираємо саме ВНІС! Це відмінне співвідношення ціни та якості в поєднанні зі стабільністю вирощування за різних ґрунтово-кліматичних умов. Якщо говорити про найближчі плани розвитку господарства, то ми плануємо також випробувати соняшник на крапельному зрошенні, зокрема гібриди ВНІС. Окрім того, повністю перейти на технологію висіву Twin Row», — розповідає Володимир Миколайович.

Джерело:

Агробізнес Сьогодні