Соняшник: основні критерії вибору гібриду12.10.2020

Соняшник — головна олійна культура  — є однією з найбільш поширених культур в Україні та світі. Зі зміною клімату та економічною привабливістю його вирощують не лише на півдні-сході, а й на півночі та заході нашої країни.

Про головні аспекти вибору соняшника для господарства, стійкість гібридів до гербіцидів, що містяться трибенурон метил, та гібриди, толерантні до гербіцидів групи імідазолінонів (IMI), про поширення популяції вовчка соняшникового та вітчизняну селекцію соняшнику SuperAgronom.com поспілкувався з  Ярославом Парієм, керівником Всеукраїнського наукового інституту селекції, та Володимиром Скориком, провідним агрономом компанії ВНІС та кандидатом сільськогосподарських наук.

Основні аспекти вибору гібриду соняшника

Правильно підібраний селекційний насіннєвий матеріал — половина успішного врожаю. Слід зважати на придатність гібриду до певної технології обробітку ґрунту, системи захисту та мінерального живлення, які будуть застосовані в господарстві.

 «Я рекомендую розпочинати вибір гібриду з визначення зони вирощування культури. Також потрібно розуміти, що є гібриди інтенсивного типу,  що потребують гарного агрофону, достатнього рівня зволоження, та екстенсивного типу — посухостійкі, які дають максимальний врожай навіть за не надто сприятливих погодних умов», — зазначив Ярослав Парій, керівник Всеукраїнського наукового інституту селекції.

 

Одним з критеріїв вибору гібриду є вегетаційний період, що відповідає потребам сівозміни та бажанням отримати врожай в певний період. На думку керівника наукового інституту, чи не найважливішим аспектом є стійкість гібридів до хвороб.

 «Дуже важливо протягом 2-4 років випробовувати гібриди, які підходять за всіма критеріями та потребами аграріїв. Не рекомендуємо господарствам сіяти лише 1 гібрид на всіх площах, варто використовувати декілька гібридів різних селекційних компаній», — поділився  Ярослав Парій.

 Володимир Скорик, провідний агроном компанії ВНІС, зауважив, що до вибору гібридів потрібно підходити аграріям з розумом, аби не помилитись у своєму виборі та обрати якісний посівний матеріал. Варто звертати увагу на технологічні можливості гібридів та бажану врожайність. Якщо аграрії на меті мають отримання 4-5 т/га соняшника, то потрібно обирати гібрид, що зможе це забезпечити.

 

«Якщо агрономи обирають гібрид 20-річної давнини, то не потрібно очікувати від нього максимальної врожайності. Коли у господарстві немає можливості забезпечити повністю правильну технологію вирощування, то немає сенсу купувати найдорожчий селекційний матеріал, бо прості гроші закопаєте у землю», — відзначив Володимир Скорик.

 Також фахівець зауважив, що аграрії повинні купувати насіння, потенційну врожайність якого зможуть  максимально реалізувати.

 Класичні та гібриди соняшнику стійкі до імідазолінів та трибенурон-метилу: на що звертати увагу?

На сьогодні існують класичні гібриди соняшнику, гібриди, толерантні до гербіцидів, що містять трибенурон метил (SU), та гібриди, толерантні до гербіцидів групи імідазолінонів (IMI). Щоб обрати правильно гібрид, потрібно визначитись із технологією.

 «При виборі гібридів потрібно звертати увагу на забур'яненість полів, на яких будуть вирощувати культуру. Якщо поле чисте або з однорічними бур'янами, де можна використати для захисту рослин ґрунтовий гербіцид, то варто обирати гібриди класичного типу. Наприклад, Лайм, що вирізняється високою посухостійкістю, адаптивністю до різних умов вирощування та стійкий до нових рас вовчка соняшникового A-G+, або Атілла, що вирізняється стійкістю до хвороб та стресових умов», — зазначив Володимир Скорик.

Коли ж на полі є проблема з дводольними бур'янами (лободою, щирицею), а  ґрунтовий гербіцид не спрацював належним чином, то необхідно обирати гербіциди групи трибенурон-метил та, відповідно, стійкі до них гібриди соняшнику.

 Ярослав Парій розповів, що у портфелі компанії є гібриди під технологію ExpressSun зі стійкістю до гербіцидів, що містять трибенурон-метил 50 г/га, наприклад, Фолк — інтенсивний гібрид, що характеризується стійкістю до несправжньої борошнистої роси та високим потенціалом врожайності в посушливих умовах, Шенон — вирізняється стабільно високою врожайністю та максимальною виповненістю кошику. Також, не менш важливою є стійкість до несправжньої борошнистої роси, яка у найбільш вологих територіях може проявляти себе дуже агресивно та нанести значний шкоду врожаю.

 Сонячний настрій - простий гібрид з вегетаційним періодом 100 днів, придатний до екстенсивної технології вирощування. Має швидкий розвиток на початкових етапах росту, що забезпечує високу конкурентну спроможність у посівах з бур’янами до внесення трибенуронметилу. Надзвичайно стійкий проти хвороб, шкідників та стресових умов. Високий вміст олії в сегменті SU-гібридів.

«Якщо ж поля засмічені багаторічними бур'янами або рослинами-паразитами, наприклад, вовчком соняшниковим, то на сьогодні найбільш дієвими є застосування на посівах соняшнику гербіцидів, до складу яких входять діючі речовини групи імідазолінонів – імазапір, імазамокс тощо. Це система Clearfield та Clearfield Plus, яка передбачає використання у якості гербіциду ЄвроЛайтнінг та ЄвроЛайтнінг Плюс. Але для цього слід правильно обрати гібриди, стійкі і до вовчка, і до гербіцидних стресів», — стверджує кандидат сільськогосподарських наук.

 До гібридів соняшника, стійких до гербіцидів  групи імідазолінонів, належать Карлос 105, Карлос 115 та Армагедон. Селекціонери наукового інституту звертають увагу аграріїв на гібрид Євро — ранньостиглий гібрид інтенсивного типу, пластичний до вирощування у різних  ґрунтово-кліматичних зонах України, який пройшов кваліфікаційні випробування на полях компанії BASF. Також новинкою 2020 року є високоолеїновий гібрид Еверест, що вирізняється помірною посухостійкістю та найкращий результат показує на високому агрофоні з достатнім вологозабезпеченням. Вміст олеїнової кислоти у ньому досягає 95%, а вміст олії дорівнює 49-51%. Ці показники залежать від умов вирощування, густоти стояння рослин.

 «У будь-якому випадку ми рекомендуємо працювати ґрунтовим гербіцидом, а при потребі на полі під час вегетації рослин використовувати страхові», — зазначив Ярослав Парій.

 Двома головними умовами на сьогоднішній день, які дають змогу успішно боротися з вовчком соняшниковим, є своєчасність виконання всіх технологічних операцій вирощування та застосування комплексного підходу в захисті рослин.

 Вовчок соняшниковий та толерантність гібридів

Селекціонери наукового інституту зазначили, що використання гібридів з високою генетичною стійкістю до вовчка дозволяє частково зменшити його популяцію на полях або ж і взагалі уникнути його появи.

 «Проблема вовчка буде надалі існувати, тому ті, хто користуються землею, не повинні забувати про сівозміну. Вирощуючи соняшник рік від року на одному полі, аграрії ризикують не мати можливість вирощувати цю культуру взагалі там. Природа працює швидше, ніж селекція. Через 1-2 роки ця проблема торкнеться все більшої кількості фермерів», — спрогнозував Ярослав Парій.

 Оскільки процес мутації нових рас вовчка є безперервним і постійно прогресує, створення гібридів соняшнику, генетично стійких до його нових рас, є ключовим напрямом селекції науковців ВНІС.

 «Формування нової раси вовчка прив'язано до генотипу, тобто якщо ми на одному полі вирощуємо певний генотип, то згодом тут сформується нова раса чи нова популяція, що здатна уражувати рослини. У ВНІС активно займаються цією проблемою. Ми створили 2 поля зі штучним входом, де проводимо вивчення матеріалів, збираємо раси по всій Україні. Також ця проблема спостерігається у Болгарії, Туреччині та Румунії», — зазначив Ярослав Парій.

 Зараз  у Всеукраїнському науковому інституті селекції прагнуть зробити картографування України на наявність нових рас вовчка і закликають українських аграріїв долучитись.

 «На меті маємо створити карту, щоб кожен фермер та аграрій знав, чого йому очікувати на своїх полях зараз та в найближчі декілька років. Ми збираємо колекцію селекційного матеріалу для подальшої боротьби із цим паразитом та для його детального вивчення. Аби допомогти нам, варто надіслати 700 гр насіння, особливо, якщо це генотипи, які були стійкими до вовчка соняшникового. Також варто уточнити гібрид та дати координати господарства», — зазначив керівник Всеукраїнського наукового інституту селекції.

 У компанії відзначають, що отримують багато повідомлень про зараження стійких гібридів до рас вовчка.

 «Аграрії вважають, що повністю вирішують проблему появи вовчка соняшникового тим, що купують гібриди, стійкі до цього паразита. Але це не вирішення проблеми. Щоб боротись з вовчком, потрібно вводити сівозміну, купувати стійкі генотипи, використовувати ЄвроЛайтнінг, проводити спостереження посівів, чистити плуги та культиватори, провокувати паразита та проводити цілий комплекс інших заходів», — підсумував Ярослав Парій.

 Особливості гібридів соняшнику ВНІС та українська селекція

У  ВНІС надалі розвиватимуть біотехнологічний напрямок, міжнародний напрямок співпраці, розширюватимуть селекційні програми та перелік культур, з якими працюють та покращуватимуть лабораторну діяльність.

Спеціалісти Всеукраїнського наукового інституту селекції зараз працюють над створенням та вдосконаленням посухо- та жаростійких  гібридів. Також одним з напрямків є робота над стійкими до хвороб високоінтенсивними гібридами під інтенсивну технологію для зменшення пестицидного навантаження на культуру.

 Селекціонери ВНІС готові до багатьох викликів. У портфелі компанії є високоінтенсивні гібриди, потенційна врожайність яких за достатніх умов зволоження дорівнює до 6 т/га. Наприклад,  Шенон — 5,8 т/га, Лайм — 5,8 т/га, Фолк — 5,6 т/га. Як зазначив керівник, у компанії рухаються до підвищення потенційної врожайності до 6,5 т/га.

 «За проведеними спостереженнями, гібрид Шенон у Жашківському районі Черкаської області за вологості 9% дав 4,55 т/га, в Уманському районі — 3,6 т/га, а у Звенигородському — 3,5 т/га. Також врожайність цього гібрида у селі Джулинка, Вінницької області дорівнювала 3,7 т/га, а у смт Турбів — 3,75 т/га за вологості 9%», — зазначив керівник ВНІС.

 Також селекціонери рухаються  у напрямку адаптованості до органічного виробництва, на який зараз є запит. Майже усі соняшники, що представлені на ринку, не здатні формувати достатній врожай без застосування засобів захисту рослин. У ВНІС відбиратимуть стійкі генотипи, що зможуть це забезпечити.

 «Ми готові забезпечити будь-які потреби аграріїв і хочу відзначити, що ціна на наше насіння економічно виправдана», — стверджує керівник ВНІС.

 

Автор статті Наталія Демчук, SuperAgronom.com, 2020

джерело на https://superagronom.com/articles/417-osnovni-kriteriyi-viboru-gibridiv-sonyashniku-ta-kartografiya-rozpovsyudjennya-vovchka