Як обрати по попереднику на полі, або Чим відрізняються інтенсивні та екстенсивні гібриди кукурудзи?
Актуальним питанням є вибір гібрида кукурудзи для вирощування в монокультурі чи по іншим попередникам. Кращими попередниками для кукурудзи вважаються злакові та бобові культури. Гіршими — соняшник, кукурудза.
Також потрібно підбирати гібриди по стійкості до посухи та здатності «відгукуватися» на достатнє мінеральне живлення. Тільки після відповіді на дані питання ми можемо визначитися: нам потрібні екстенсивні гібриди, чи інтенсивні. Чим же вони відрізняються?
Юрій Нагорний, агроном «Всеукраїнського наукового інституту селекції» (ВНІС):
«Екстенсивні гібриди менш вибагливі до умов вирощування. Вони краще переносять короткочасну посуху, показують кращі результати при мінімальному живленні. Інтенсивні — потенційно більш врожайніші, але потребують більше догляду, більше вологи, кращого агрофону. Тільки при таких умовах ми можемо реалізувати їх потенціал».
Найчастіше на інтенсивні гібриди ставку роблять виробники з тих регіонів, де немає проблем з вологозабезпеченістю. За словами Юрія Нагорного, з інтенсивних гібридів у портфоліо «ВНІС» — Парадіз, Тор, Гран 6, Амарок 290 і Тесла.
З них Амарок 290 (ФАО 320) — толерантний до посухи та адаптивний до вирощування в різних ґрунтово-кліматичних умовах, однак весь свій потенціал проявляє при гарній вологозабезпеченості. У минулому році в Кіровоградській області його збирали з врожайністю 5-6 т/га, а у Київській — 15 т/га. Цей гібрид ідеально підходить як для зернового, так і для силосного напряму використання.
А ось Гран 6 (ФАО 300) — стабільний за різних умов вирощування і має надзвичайно швидку вологовіддачу. У Миколаївській області показував врожайність 6,5 т/га, а у Київській — 14,8 т/га.
Юрій Нагорний, агроном «Всеукраїнського наукового інституту селекції» (ВНІС):
«Ще один наш гібрид — Тесла — можна висівати по всій території України. Класний, пластичний гібрид, який дуже полюбився аграріям. Хоча він і має ФАО 350, але дуже гарно віддає вологу. На Кіровоградщині його збирали з врожайністю 8,5 т/га, а на Київщині — 15,2 т/га з вологістю 18%. Його можна використовувати для зернового, силосного та біогазового напрямів».
Екстенсивні гібриди частіше беруть аграрії на Півдні, бо вони більш посухостійкі і дають хоч і меншу, ніж інтенсивні, але стабільну врожайність. У портфоліо «ВНІС» до них відносяться Гран 310, ВН 63, Мантікора, ВН6763.
Вологовіддача та посухостійкість гібридів кукурудзи — чому треба звертати на це увагу?
Компанії-виробники насіння часто при описі гібридів кукурудзи у своїх каталогах зазначають рівень їх вологовіддачі. Навіщо? Бо цей показник — це властивість гібрида віддавати вологу у період дозрівання. Звісно, що краще обирати такий гібрид, який би достиг природним чином за кілька днів до похолодань та збору врожаю. Тоді б підприємство збирало менш вологе зерно і не витрачало кошти на сушіння.
Юрій Нагорний, агроном «Всеукраїнського наукового інституту селекції» (ВНІС):
«ВН 63 (ФАО 280) за рахунок тоненького стержня качана віддає вологу просто феноменально. Я навіть не побоюся сказати, що на ринку України з такою потужною вологовіддачею сьогодні дуже мало гібридів».
Також він додає, що в останні роки основним лімітуючим фактором під час вирощування кукурудзи є волога. Тому він рекомендує обирати гібриди, які будуть давати стабільну урожайність навіть за недостатнього зволоження. Високою посухостійкістю характеризується гібрид Тесла, а також гібриди ВН 6763, ВН 63 та Мантікора.
І ще одна властивість, на яку слід звертати увагу, гортаючи каталог виробників насіння, — стійкість до вилягання. Хоча сучасні гібриди і показують гарну стійкість і якість стебла, однак погодні сюрпризи ніхто не відміняв. Та й збирання стійких до вилягання гібридів можна розтягнути у часі, наприклад, якщо погода не дозволяє вчасно зайти у поле.
А як щодо гібридів кукурудзи, стійких до хвороб?
Основними хворобами кукурудзи є пухирчаста сажка, фузаріозна коренева гниль, фузаріоз качанів, каже агроном «ВНІС».
Юрій Нагорний, агроном «Всеукраїнського наукового інституту селекції» (ВНІС):
«Пухирчаста сажка — підступна хвороба. Основним методом боротьби з нею буде підбір стійкого до цієї хвороби гібрида. Якщо не буде погодних катаклізмів, наприклад, граду, то вона проявлятися не буде. Побороти фузаріозні кореневі гнилі допоможуть протруйники плюс вибір стійкого гібриду».
Я займаюся No-till, а сусід Strip-till. Які гібриди порадите?
Підбирати треба гібриди, які мають потужну кореневу систему. За словами Юрія Нагорного, всі гібриди «ВНІС» підходять для вирощування за технологією Strip-till. А ось за технології нульового обробітку ґрунту гарно себе зарекомендували гібриди ВН 63, Гран 6, ВН 6367 та Тесла.
Яких помилок найчастіше допускаються аграрії під час вибору гібридів кукурудзи?
По-перше, неправильно підбирають групу стиглості, про що ми зазначали ще на початку матеріалу. По-друге, господарства часто думають, що якщо візьмуть інтенсивні гібриди, то отримають захмарну врожайність. А це так не працює. Бо взяли інтенсивний гібрид, не мали змоги дати йому все, що він потребує — мінеральне живлення, вологу — і він «просів» по врожайності.
Третя, досить поширена помилка — висів в одному господарстві гібридів з однаковим ФАО.
Юрій Нагорний, агроном «Всеукраїнського наукового інституту селекції» (ВНІС):
«Коли мене запитують, як підібрати гібрид, я завжди рекомендую висівати в одному господарстві гібриди з різним ФАО. Одного сезону спрацьовують одні, у другий — «вистрілюють» інші. Усе залежить від опадів у критичний момент для кукурудзи. А так по осені фермер вийде на середній позитивний результат для себе. Тому гібрид з одним ФАО — ну це як лотерея».
Юрій Нагорний рекомендує виділяти 25% площі для гібридів із ранньою групою дозрівання, 50% — для гібридів, що найбільше відповідають умовам у регіоні, а інші 25% полів відвести під посіви культур із вищим ФAO та пізнішими термінами дозрівання.
Агроном також звертає увагу, що кукурудза теплолюбна та вологолюбна культура, і щоб отримати гарні сходи, температура ґрунту на глибині залягання насіння повинна бути +10˚С, на крайній випадок +8˚С (але тенденція повинна йти до підвищення температури). Багато хто нехтує цим правилом і потім отримує слабкі сходи або взагалі їх не отримує.
За якими критеріями обирати гібриди соняшника?
Група стиглості. Це показник, за яким господарство може вибрати гібрид, в залежності від наявності в регіоні певної кількості сум активних температур. Простими словами, чи встигне гібрид в умовах господарства висохнути, чи ні. А ще, чи встигне фермер зібрати соняшник до посіву наступної культури. Наприклад, якщо після соняшника буде сіятися кукурудза або інша яра культура, то можна брати гібриди з більшим вегетаційним періодом. Якщо озимі культури — з меншим, щоб аграрій міг вчасно зібрати соняшник і підготувати поле до посівної.
В Україні існує п’ять груп стиглості соняшника:
- ранньостиглі — з періодом вегетації 70-105 днів;
- середньоранні — 105-110 ;
- середньостиглі — 110-115;
- середньопізні — 116-120;
- пізньостиглі — більше 121 дня.
Юрій Нагорний, агроном «Всеукраїнського наукового інституту селекції» (ВНІС):
«Ще раз повторюся: аграрій повинен завжди розраховувати свої сили та технічні можливості, а також враховувати кліматичні особливості. Якщо, наприклад, це Північ і Захід України, де сума активних температур менша, то пізньостиглий соняшник туди аж ніяк не підійде. Сніг випаде, а він стоятиме зеленим у полі. Краще брати в ці регіони гібриди з малим вегетаційним періодом».
Також потрібно враховувати, що є гібриди соняшнику інтенсивного типу, які потребують гарного агрофону і достатнього рівня зволоження, та екстенсивного типу — посухостійкі, які дають хороший врожай навіть за несприятливих умов.
А що з хворобами соняшника?
В останні роки в нашій країні збільшилися площі посіву соняшника. Відповідно збільшилася кількість хвороб на даній культурі.
Приміром, 10 років тому про фунгіциди на соняшник тільки починали говорити і в більшості випадків мало хто їх вносив, а якщо і вносили, то один раз. На даний момент ситуація кардинально змінилася — зі збільшенням площ посіву, збільшилася кількість хвороб на культуру (як писалося вище). І без внесення хорошого фунгіциду інколи не можна отримати гарні врожаї. А в даний момент так взагалі на соняшник потрібно мінімум дві фунгіцидні обробки.
Також ми повинні не забувати про стійкість гібридів до різних збудників хвороб. Адже є такі хвороби як, наприклад, переноспороз (несправжня борошниста роса), різні форми склеротинії — це хвороби, які важко контролюються фунгіцидами. Селекція компанії «ВНІС» працює над створенням гібридів соняшника, які мають генетичну стійкість до різних хвороб. І в портфоліо уже є такі гібриди. Це Мастак, Магнум, Карлос 105, Фолк, Вегас, Альмера та інші.
Я хочу вирощувати високоолеїновий соняшник? Як підібрати гібрид?
Принцип підбору такий самий, що і у класичного соняшника: група стиглості, гербіцидна технологія, стійкість до вовчку, інтенсивність гібриду. Але перевагу потрібно віддавати сертифікованим виробникам і дивитися на вміст олеїнової кислоти — цей показник повинен бути вище 82%. Ну і пам’ятати, що для вирощування високоолеїнового соняшника потрібна просторова ізоляція — хоча б 300 м від поля зі звичайним соняшником, щоб не відбулося перезапилення.
Яких найпоширеніших помилок припускаються аграрії при виборі гібридів соняшника?
Неправильний підбір гібриду для своєї ґрунтово-кліматичної зони. Юрій Нагорний радить консультуватися з виробниками насіння, які допоможуть підібрати правильно гібрид. Бо знову-таки, інтенсивні гібриди «горять» на Півдні, а пізньостиглі не встигають висохнути на Заході.
Стійкість до вовчку. Аграрії впевнені, що якщо на їх полях 10 років не було соняшника, то й вовчка у них немає. Насправді соняшника на полі може і не бути, а от вовчок вже давно є. Адже він здатний паразитувати на бур’янах, переноситися вітром і технікою.
Неправильно підібрана технологія вирощування. Якщо поле заражене багаторічними бур’янами, то класична технологія вже не допоможе. Страхових і селективних гербіцидів для класичних гібридів дуже мало. Тому потрібно підбирати технологію соняшнику в залежності від грунтово-кліматичних особливостей господарства, а також, від різновиду бур'янів на полі.
Юрій Нагорний, агроном «Всеукраїнського наукового інституту селекції» (ВНІС):
«Ще одна поширена помилка — занадто ранній посів. Чомусь аграрії думають, що якщо соняшник більш холодостійка культура, ніж кукурудза, то і висівати його треба як тільки сніг зійшов. Це можуть дозволити собі аграрії в Одеській області, ті, які займаються агровиробництвом в Ізмаїльському, Білгород-Дністровському районі, у яких вже у березні +10-15˚С. А ось аграріям Півночі та Заходу рекомендую все ж діждатися тепла».
Отже, правильно обрати гібрид для свого господарства не така легка справа і підходити до неї треба з ясною головою. Як бачимо, враховувати потрібно не тільки генетичний потенціал гібрида, а й свої грунтово-кліматичні умови, агрофон поля та технічні можливості.