Соняшник. Коли сіяти?

Батьківщиною соняшнику вважають південно-західну частину Північної Америки, де ростуть його дикі форми і в даний час. Вивчення і селекція культури почалася ще з XIX століття, коли селянином Воронезької губернії Д.Бокарьовим була проведена перша спроба отримання олії з насіння «квітки сонця». Найбільший вагомий вклад у вивчення соняшнику і створення високоолійних форм зробив відомий науковець В. С. Пустовойт. Саме з того часу почалися інтенсивні дослідження по селекції та технологіям вирощування соняшнику.

Науковці всього світу до даного часу провели велику кількість досліджень з технології вирощування культури для забезпечення реалізації максимального потенціалу певного генотипу.

block-img

Стосовно строків посіву сучасних гібридів соняшнику, існує чимало суперечок – ми спробуємо провести деякі паралелі.

Основними чинниками, які впливають на ріст і розвиток рослин є:

  • температура
  • наявність вологи
  • наявність елементів живлення
  • сонячна інсоляція…

Один із відомих селекціонерів і дослідників соняшнику Singh B. D. сформулював визначення стійкості до спеки та холоду: «Кожен вид рослин, безпосередньо генотип, має оптимальний діапазон температур для його нормального росту та розвитку; конкретні температури будуть залежати не тільки від генотипу, але також і від стадії росту і розвитку даного генотипу. Коли температура виходить за рамки цього оптимального діапазону, виникає температурний стрес, тобто температура, що створює перепони для продуктивності.

Температурні стреси можна поділити на три категорії:

  1. Стрес спеки
  2. Стрес переохолодження
  3. Стрес замерзання

Слід зазначити, що активний поділ клітин (мітоз) у рослин відбувається за температури >+7°С, отже, для комфортного росту і розвитку проростка необхідна в першу чергу оптимальна температура.

Тобто ранні посіви – це ризик «стресу переохолодження», оскільки середньодобові температури нестабільні і спостерігаються перепади від +14 ..+18°С вдень, до -2 ..-4°С вночі.

Надранні посіви – ризиковані «стресом замерзання» і, відповідно летальним наслідком для рослини, оскільки весняні морози на території України можливі ще в березні і на початку квітня.

Селекціонери проводять велику кількість досліджень, для вдосконалення культури соняшнику і толерантності нових гібридів до низьких температур, оскільки це вимагає сучасне виробництво в зв'язку із кліматичними змінами на планеті і екстремальними умовами вирощування соняшнику в багатьох регіонах світу.

При дискусії про стійкість соняшнику до низьких температур слід процитувати відомого вже автора Singh B. D.: «В багатьох середовищах урожайність обмежена низькими температурами. Коли температура залишається вище точки замерзання, тобто >0°С, це називається охолодження, в той час як заморожуванню характерні температури нижче точки замерзання, тобто <0°С».

За даними Prof. Dragan Škorić в світі створено джерела стійкості соняшнику до низьких температур, які витримують морози до -20°С і з ступенем  перезимівлі 52-63%. Цей селекційний матеріал використовується вченими для створення озимих генотипів та генотипів, які стійкі до низьких температур.

В літературі є дані про експериментальні посіви в товарному виробництві сучасних гібридів соняшнику під зиму в листопаді перед замерзанням ґрунту та надранні посіви в лютому в степовій зоні. Але досвід вирощування соняшнику в Україні та статистичні дані свідчать про те, що при посіві в більш пізні строки при наявності вологи в грунті фіксуються вищі урожаї.

Тож, коли сіяти соняшник?

Насіння соняшнику починає проростати при температурі +3..+4°С, а сходи з'являються на 20-28-й день. Оптимальна температура проростання 20°С. За цієї температури сходи з'являються на 7-8-й день. Насіння, яке почало проростання в ґрунті істотно не постраждає  від зниження температури до мінус -10°С. Сходи можуть витримувати короткочасні приморозки до -4°С.

Оптимальна температура для росту у першій половині вегетації - близько 22°С, а в період цвітіння-достигання - до 24-25°С. Температура вище 30°С негативно позначається на рості і розвитку рослин «стрес жари».

Оптимальним строком посіву високоолійних гібридів соняшнику вважається стабільний перехід середньодобової температури на глибині загортання насіння +10..+12°С – це дає змогу отримати дружні сходи на 9-12 день.

З урахуванням недостатньої кількості продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту в південних та південно-східних областях України та різкими темпами підвищення середньодобової температури в цих регіонах, ми рекомендуємо починати посів соняшнику при настанні стабільних позитивних температур вище +6..+8°С вночі на глибині загортання насіння 4-6 см з рекомендованою для регіону густотою.

Для центральних, західних і північних областей України – це температура ґрунту +8..+10°С на глибині загортання насіння.

Біологія культури соняшнику однорічного (Helianthus annuus L.) вивчена досить досконало. Але поява на ринку нових гібридів соняшнику іноземних виробників і активна їх реклама для збільшення продажів (з не завжди правдивою інформацією про гібрид) – це спокуса для товаровиробників зробити фатальну помилку при виборі строків посіву.

Компанія ВНІС рекомендує зважено підходити до вибору строків посіву певного генотипу в окремому полі, на підставі багаторічних науково обґрунтованих даних.