Чому варто перевіряти схожість насіння перед посівом02.04.2019

В сучасному сільському господарстві високоякісний посівний матеріал має першочергове значення. Якість насіння є однією з основних умов одержання високих урожаїв сільськогосподарських культур.

Що таке посівні якості насіння? Чому насіння втрачає свою схожість та чи можна висівати минулорічне насіння? – Розглянемо детальніше ці питання.

Посівні якості насіння— сукупність показників насіння, що характеризують придатність його до посіву (схожість, життєздатність, вологість, чистота, маса 1000 шт., енергія проростання, доброякісність, зараженість хворобами і пошкодження шкідниками).

Схожість, без сумніву, є найбільш важливим показником якості насіння. Рівень схожості, встановлений стандартом, забезпечує нормальне проростання насіння в польових умовах і формування необхідної густоти рослин.

 • Види схожості насіння:
 • Лабораторна схожість насіння - визначається згідно ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур». Методи визначення якості. 
 • Для її визначення з фракції чистого насіння відбирають підряд чотири проби по 100 насінин і пророщують їх у ростильнях на чистому прожареному піску або фільтрувальному папері. Субстрат який використовується має бути не токсичний, а вода без мінеральних домішок. Ростильні розміщують у термостатах, де підтримують температуру близько 20°С для насіння холодостійких культур (пшениця, жито, ячмінь, овес, горох) і 20-30°С для теплолюбних культур (кукурудза, соняшник, соя). За проростанням насіння спостерігають щоденно протягом 7-10 днів. Схожість виражають відсотковим відношенням кількості насіння, що проросло, до загальної кількості висіяного.

лабораторна схожість насіння Агроген

 Схожість насіння кукурудзи ВЛ АГРОГЕН НОВО

Власноруч Ви можете визначити, так звану, «оранжерейну схожість». Цей показник визначається в домашніх умовах, і він завжди нижче лабораторної схожості, так як важко створити ідеальні умови для кожної культури. Звідси і різниця між схожістю, зазначеною в документі на насіння, і результатами Вашої перевірки.

лабораторна схожість насіння соняшнику ВЛ Агроген НОВО лабораторна схожість насіння соняшнику ВЛ Агроген НОВО

Коли Ви будете висівати насіння у відкритий грунт, умови для сходів насіння будуть ще більш суворими, і це буде польова схожість.

З проблемою низької схожості насіння зіштовхувався мабуть кожен агроном. Так, дуже часто на ринку представлено багато неякісного насіннєвого матеріалу. Але буває, купуючи якісне насіння у перевіреного постачальника, все одно існує проблема низької схожості. В цьому випадку не поспішайте звинувачувати виробника насіння.

Ряд факторів, які впливають на схожість насіння, та що робити щоб їх уникнути.

- Для збереження схожості, насіння слід зберігати в сухому прохолодному місці, захищеному від гризунів і шкідників.

- Деякі фуміганти можуть знизити схожість насіння.

- Насіння з вологістю вище 12% швидко втрачає схожість незалежно від інших умов зберігання.

- Якщо вологість зерна становить 12% або менше, його можна зазвичай зберігати в неопалюваних складах без ризику, що воно постраждає від зимових морозів. Необхідно стежити, щоб мішки не поглинали вологу з підлоги або іншим шляхом. Тому ми рекомендуємо зберігати насіння на транспортних піддонах, або іншим способом без контакту з підлогою.

- Зберігання при температурі 21°С і вище негативно впливає на схожість насіння, тоді як температура нижче 0С надає позитивний вплив.

- Кондиціонер повітря може знижувати температуру і регулювати вологість, підтримуючи в герметичному і добре ізольованому сховищі відносну вологість на рівні 55% і температуру на рівні +10°С.

- Так, як насіння - це живий організм, то будь-яке механічне травмування знижує його життєздатність, та схожість відповідно.

- Якщо ви плануєте висівати залишки насіння з попередніх сезонів, то слід пам’ятати, що з роками насіння втрачає свою схожість. Існує навіть такий термін, як довговічність насіння (властивість зберігати схожість тривалий час). Розрізняють біологічну і господарську довговічність насіння. Біологічна довговічність - час, протягом якого проростають хоча б окремі насінини. Час господарської довговічності коротший - він триває, поки схожість відповідає нормі стандарту.

Купуючи минулорічний посівний матеріал у виробника насіння або у офіційного дистриб'ютора, він обо'язково має надати Вам документ, в якому вказано що насіння пройшло пересертифікаю і його посівні якості відповідають стандарту.

Норми схожості для кондиційного насіння відповідно Державних стандартів України

Культура

 • Схожість, % мінімум, категорія насіння
 • (РН1-3)

ДСТУ

Соняшник

85

 • ДСТУ 6068:2008
 • Насіння соняшнику. Сортові та посівні якості. Технічні умови

Ріпак озимий

80

 • ДСТУ 2240-93
 • Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості. Технічні умови.

Кукурудза

92

Ячмінь ярий

92

Жито озиме

90

Пшениця озима

92

Кукурудза цукрова

92

 • ДСТУ 7160:2010
 • Насіння овочевих, баштанних, кормових і пряно-ароматичних культур. Сортові та посівні якості.Технічні умови.


Саме тому, готуючись до посівної, потрібно перевіряти не тільки асортимент та кількість насіння в сховищі, але і його якість, оскільки результати, що вказані в сертифікаті також мають свій термін дії. Наприклад, термін дії сертифікату на насіння кукурудзи складає 12 місяців, а на насіння соняшнику всього 4 місяці. 

Акцентуємо Вашу увагу на тому, що визначати лабораторну схожість насіння краще в спеціалізованих установах, так як визначення схожості в домашніх умовах не завжди дає реальний результат, що може призвести до незворотніх негативних наслідків в подальшому. Наприклад, маючи недостовірний показник схожості, можна невірно розрахувати норму висіву і, як результат, будемо мати відмінну від рекомендованої густоту стояння рослин, що в кінцевому результаті призведе до отримання нижчої врожайності.

Перевірити посівні якості насіння можливо в лабораторіях Державного підприємства "Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції", та в будь-якій приватній лабораторії, наприклад  ТОВ ВЛ "Агроген НОВО" (м. Харків) та ТОВ ВЛ "Агрогенезис" (м. Київ).