Технологія вирощування високоолеїнових гібридів соняшнику03.12.2020

Технологія вирощування високоолеїнового соняшнику в цілому не відрізняється від технології вирощуваня лінолевого соняшнику, про те має свої особливості.

І головною особливістю є дотримання просторової ізоляції від посівів лінолевого соняшнику.
Ізоляція має складати від 400 м., залежно від площі лінолевого соняшнику, який росте поряд.

Потрібно пам’ятати, що від просторової ізоляції залежить вміст олеїнової кислоти в отриманій товарній продукції.

 Якщо немає можливості дотримуватися просторової ізоляції, то можна використати часову ізоляцію. Тобто, необхідно підбирати строки посіву та гібридний склад в залежності від вегетаційного періоду, щоб забезпечити цвітіння в різні терміни та уникнути перезапилення із лінолевим соняшником.

Посів необхідно проводити в оптимальні строки, коли ґрунт на глибині висіву прогріється до +10 °С. Більшість високоолеїнових гібридів відносяться до інтенсивного типу, тому при вирощуванні рекомендується дотримуватися збалансованої системи живлення.

Також, велику роль для отримання товарної продукції з високим вмістом олеїнової кислоти, відіграє зона вирощування. Адже, при різких коливаннях нічних та денних температур під час цвітіння та наливу сім'янок може суттєво знизитись рівень олеїнової кислоти в олії.

Одже, основними чинниками, що впливають на вміст олеїнової кислоти є :

 • ·         генетична частота насіння;
 • ·         просторова ізоляція;
 • ·         температурний режим в період цвітіння та дозрівання;
 • ·         фізичне змішування ( під час посіву, збиранні, транспортуванні, доробці насіння, а також при виробництві олії).

  Еверест української селекції

  В лінійці гібридів соняшнику Всеукраїнського наукового інституту селекції є високоврожайний високоолеїновий гібрид соняшнику Еверест, з вмістом олеїнової кислоти 92%. Еверест генетично стійкий до гербіцидів групи імідазолінонів, що дозволяє вирощувати даний соняшник використовуючи  як традиційну систему захисту від бур’янів, так і за потреби використовувати гербіциди групи імідазолінонів.

  Еверест – ранньостиглий гібрид інтенсивного типу, що має швидкий стартовий ріст, та вегетаційний період 105 днів. Еверест вирізняється помірною стійкістю до посухи. Найбільшу врожайність з найбільшим вмістом олеїнової кислоти він показує на високому агрофоні з достатнім вологозабезпеченням.

  Ключовим фактором успіху, при вирощуванні високоолеїнового соняшнику, є вибір насіння із високим генетичним потенціалом урожайності, високим вмістом олеїнової кислоти та високою якістю, що Всеукраїнский науковий інститут селекції  впевнено гарантує своїм покупцям.