ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО СОНЯШНИК21.11.2019

Соняшник (Heliantus annuus L.) – одна з найцінніших сільськогосподарських культур. Це основна олійна культура в нашій країні. На його частку припадає близько 70% площ посіву всіх олійних культур.
А що цікавого ми знаємо цікавого про соняшник?
1. Соняшник походить із степової зони Північної Америки. До Європи рослину завезли іспанці близько 1500 року, а в Україну — за часів гетьмана Розумовського понад 250 років тому, разом з пірамідальною тополею як декоративні рослини.

2. Наукова назва соняшнику Helianthus annuus - з латинського квітка сонця. З наукової точки зору насіння насправді не є насінням, вони належать до класу сім'янок - їстівні плоди квітів у вигляді насіння, де плід всередині не прилипає до зовнішнього покриття.

3. Україна – лідер з виробництва соняшнику та найбільший експортер соняшникової олії у світі (5,6 млн. тон = 57% всього експорту).  Особлива цінність соняшникової олії як харчового продукту зумовлена високим вмістом у ній ненасичених жирних кислот -до 90%, головним чином лінолева 55-60% і олеїнова 30-40%. Біологічно найкорисніша лінолева кислота (у нових гібридах  її вміст досягає 75-80%), яка нормалізує холестериновий обмін, що позитивно впливає на здоров'я людини. 

4. Корзинка соняшнику складається до 2000 мініатюрних квітів (звані квіточками), які перетворюються на насіння після запилення. Рід соняшнику Helianthus L. об'єднує понад 50 видів, більшість яких багаторічні. З однорічних видів у культурі поширений один - Helianthus annuus L. За сучасною класифікацією, його поділяють на два самостійних види: соняшник культурний (H. cultus Wenz.) та дикорослий (Н. ruderalis Wenz.).

5. Соняшник завжди повертається убік сонця, це явище називається «геліотропізм». Навіть у хмарну погоду капелюшок соняшнику показує, де перебуває зараз сонце відносно горизонту.
Найвищий соняшник в світі виростили в Німеччині в 2009 році, його висота сягала 8,03 метри. В Україні зафіксовано найбільший соняшник висотою 4 метри 17 см, що був вирощений у 2011 році в с. Плесецьке Васильківського району Київської області.

6. Справжнім батьком наукової селекції соняшника вважається великий селекціонер Василь Степанович Пустовойт, який почав селекцію соняшника в 1912 р. на дослідній станції „Круглик” на Кубані. Олійність соняшника була підвищена з 20 до 50% і більше.

7. Перші українські гібриди соняшнику стійкі до гербіцидів групи імідазолінонів та гербіцидів що містять трибенурон-метил були створені селекціонерами Всеукраїнського наукового інституту селекції (ВНІС).
 
8. Посівні площі соняшнику у світі у 2018 році склали 26 млн. га. 70% усіх посівних площ займають Росія (7,5 млн. га) , Україна (6,5 млн. га) та ЄС (4,3 млн. га).

9. Високоолеїновий соняшник — це соняшник із вмістом в олії понад 82 % олеїнової кислоти омега‑9 (мононенасичена жирна кислота) і низьким вмістом лінолевої кислоти омега‑6 (поліненасичена жирна кислота).

10. Соняшник - цінний медонос. Медопродуктивність 1 га соняшнику становить 47—75 кг. Під час цвітіння культури приріст в показниках контрольного вулика може становити 3—5 кг за день.
Історія соняшнику сягає сво­їм корінням у III тис. до н.е. До­слідження свідчать про те, що вже у той час квітка культиву­валась північноамериканськими індіанцями. Насіння давніх соняхів було дуже дрібним, довжиною не біль­ше 5 мм. Незважаючи на це, інді­анці використовували його у їжу.

11. Вовчок соняшниковий (Orobanche cumana) — це паразитуюча рослина, який більшою мірою пов’язаний з соняшником. Перша раса А з’явилась ще в 1882 р., В – 1925, С – 1960-х, D – 1990-х, E – 1990-х, F – 1995, G – 2004, H – 2004.

12. Одна рослина вовчка соняшникового дає до 500 тис. насінин, які зберігаються в ґрунті до 20 років. Він інфікує кореневу систему соняшника і завдає значну шкоду продуктивності рослини, що може призвести до повної втрати врожаю при значному ураженні поля.

Перегляньте асортимент гібридів соняшнику селекції ВНІС у розділі Соняшник