Секрети вибору здорового насіння30.11.2018

Чого-чого, а спокус у нашому житті не бракує. Надто, коли справа стосується коштів, бо справдешній український аграрій завжди прагне заробити якомога більше, а витратити менше. В цьому немає нічого поганого, однак є речі, коли варто тричі подумати, перш ніж експериментувати. Тим більш, якщо мова йде про таку тонку матерію як посівний матеріал. Ринок буквально переповнений фальсифікатом різного походження, котрий енергійно рекламують підозрілі ділки із сумнівних контор. Тому заощаджуючи кілька тисяч гривень на етапі покупки, необачний фермер ризикує звести нанівець усі свої зусилля із вирощування кукурудзи чи соняшнику вже на етапі сівби. З огляду на те, що фальсифікування посівного матеріалу набирає обертів, Всеукраїнський науковий інститут селекції (ВНІС) в лінійці якого міститься 16 високопродуктивних гібридів соняшнику та 11 - кукурудзи, пропонує дотримуватися переліку простих рекомендацій, котрі ми пропонуємо у нашому матеріалі.

- Дійсно, проблема придбання несертифікованого насіння з кожним роком стає дедалі гострішою. Цього року можу навести особливо показовий випадок, що трапився на Черкащині, коли один фермер придбав нашу сертифіковану кукурудзу, а його сусід – насіння з такою ж назвою у мішках «із рук» заказав по інтернету. В результаті у першому господарстві зібрали по 11 т/га, а в другому мали зріджені сходи і – ледве витягли 4,5 т/га… Що було у тих мішках «з інтернету», ніхто й досі не знає. Не виключено, що то могло бути взагалі товарне зерно, - наводить приклад  провідний агроном компанії ВНІС, кандидат сільськогосподарських наук Володимир Скорик.

Мабуть, ще з радянських часів у нас залишився потяг до товару «з-під поли». Це коли ми звикли до того, що на полицях магазинів самий непотріб, зате лукавий дядечко за рогом дасть «те, що треба». На сучасному ринку насіння такий підхід виразився у ситуацію, коли переконують придбати нібито оригінальне насіння, однак отримане не зовсім прозорим чином: чи то із залишків, чи то із неймовірною знижкою, чи банально десь поцуплене. Враховуючи, що пропонують його зазвичай відчутно дешевше, виникає зрозуміла спокуса заощадити. Ну, а далі найчастіше усе відбувається як у історії, котра наведена вище. Найгірше, якщо насіння реалізують у десь добутих чи підробних фірмових мішках. Тоді фермери незрідка асоціюють негативні результати врожайності гібриду не із фальсифікатом, а із виробником…

- Жартувати із такими речами не потрібно. Я завжди кажу знайомим аграріям: ви можете експериментувати із сортами чи гібридами насіння, із технологіями вирощування, із брендами, однак при цьому завжди купуйте оригінальне сертифіковане насіння у офіційних представників виробника, - наголошує Володимир Вікторович.

Що таке сертифіковане насіння? В уяві пересічного громадянина відразу виникають асоціації із папірцями, котрі десь «клепають» у казенній установі. Натомість сучасна сертифікація посівного матеріалу передбачає цілісний комплекс процедур, які унеможливлюють потрапляння неякісного насіння.

 Кожен виробник насіння, котрий турбується про власну репутацію, сертифікує посівний матеріал у акредитованому національним агентством з акредитації України та уповноваженому Мінагрополітики органі із сертифікації насіння. 

Однак при цьому кожен відповідальний виробник здійснює суворий внутрішній контроль якості власного насіння, аби виключити навіть ймовірність потрапляння неякісного посівного матеріалу. З цією метою окрім обов’язкової сертифікації насіння, Всеукраїнський науковий інститут селекції (ВНІС) здійснює внутрішній контроль якості посівного матеріалу у незалежній випробувальній лабораторії «АГРОГЕН НОВО», розташованій у Харкові. Такий комплекс заходів гарантує задекларовані характеристики якості насіння ВНІС.

Фахівець із фітопатології ТОВ «Агроген Ново» Борис Коломоєць розповідає, що насіння, котре потрапляє на перевірку, проходить декілька етапів тестування. Це перевірка ростових показників, рівню гібридності та сортової належності і, звичайно ж, такий важливий аналіз як фітопатологічна експертиза.

- Виробник посівного матеріалу хоче мати гарантію того, що насіння не уражене грибами, бактеріями та вірусами. Це його репутація і запорука тривалої успішної роботи на ринку. Адже висів ураженого шкодочинними організмами насіння спричинить негативні результати вирощування культури. Тому ретельна фітопатологічна експертиза є обов’язковою. Ми виявляємо наявність як збудників захворювань, так і якість протруєння насіння, якщо воно потрапляє до нас протруєним. Трапляється таке, що окремі виробники використовують неякісні хімічні засоби захисту, які не захистять насіння від захворювань, - пояснює Борис Коломоєць.

Фахівець радить в жодному разі не використовувати посівний матеріал, що не має сертифікату авторитетної лабораторії, оскільки лише сертифікат дає певність того, що ви купуєте оригінальне здорове насіння.

- Якість – це комплексний показник, тому велику вагу має кожен етап перевірки, починаючи від ступеню чистоти насіння і закінчуючи перевіркою на схожість. Разом з тим, придбавши насіння, що має сертифікат, ви знатимете, що там немає, скажімо, патогенів із роду Fusarium, які уражують як соняшник, так і кукурудзу. Також, досить часто насіння соняшнику уражується сірою та білою гниллю, а також збудниками альтернаріозу., - стверджує Борис Коломоєць.

Всеукраїнський науковий інститут селекції потурбувався про багатоступеневий захист власної продукції, з метою уникнення придбання фальсифікованого насіння клієнтами ВНІС. Перш за все слід знати, що кожен мішок із насінням ВНІС повинен мати етикетку з унікальними даними та голограмою. Ці дані легко можна перевірити впродовж хвилини, зайшовши на сайт «Державного центру сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» dpcenter.org.ua у розділі «Реєстри». Тут можна звірити дані з етикетки, що кріпиться до мішка, з даними, що містяться у реєстрі (рис 1) . Це відповідність індивідуального номеру етикетки із назвою виробника насіння, назвою гібриду та номеру партії насіння згідно сертифікату.

-  Обов’язково перевіряйте відповідність інформації, вказаної у сертифікаті чи свідоцтві та на етикетці державного зразка. Взагалі кожну етикетку бажано зберегти, оскільки на ній вказана важлива інформація. Ці дані дадуть змогу вам переконатися в оригінальності придбаного насіння. Там обов’язково вказані компанія-виробник, культура, назва сорту чи гібриду, маса чи кількість насінин у мішку, номер партії відповідно до сертифікату та індивідуальний номер етикетки, визначений державним підприємством «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції», - радить Володимир Скорик.

  Унікальною особливістю посівного матеріалу ВНІС є наявність на етикетці  (рис 2.) спеціальних посилених засобів захисту від підробки: голограми та QR-коду. Голограма розроблена за індивідуальним дизайном. Під час виробництва застосована унікальна технологія, що передбачає дзеркальну 3D персоналізацію, наявність назви та логотипу компанії «ВНІС». Підробити цю голограму просто неможливо.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

 Для того, аби клієнт міг переконатися в тому, що в запакованому мішку дійсно міститься оригінальне насіння Всеукраїнського наукового інституту селекції, він може смартфоном відсканувати і розпізнати QR-код, який буде підтверджено на офіційному сайті ВНІС - vnis.com.ua/useful-information/counterfeit-protection/.

-Зверніть також увагу на паперовий мішок (рис. 3 та рис. 4 ), у якому знаходиться насіння ВНІС. На ньому наявний верхній шар білого крафт-паперу у вигляді вертикальних рельєфних смуг по всій довжині мішка. Скажімо так, відразу помітно, що це оригінальна посівна одиниця, а не підробка. До того ж сама якість мішка говорить за себе, оскільки він виготовлений із тришарового міцного паперу високої якості, а його структура дозволяє насінню дихати, будучи водночас захищеним від зовнішніх негативних впливів, - наголошують фахівці компанії ВНІС.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Замовляйте насіння виробництва Всеукраїнського наукового інституту селекції тільки у  наших офіційних представництвах та офіційних дистриб’юторів,  перевіряйте чи є ваш постачальник насіння  на карті Дистриб'юторів ВНІС та у розділі Представницва.