Український F1: Випробувана класика30.10.2018

Є гібриди соняшнику, котрі не тільки не втрачають своєї актуальності, а навпаки стають ще більш популярними.

Сьогодні соняшник вирощують практично у всіх ґрунтово-кліматичних зонах України. Якщо у регіонах, де присутня загроза №1 для цієї культури – рослина-паразит вовчок, перевага віддається гібридам, стійким до спеціалізованих гербіцидів. Однак, на щастя, вовчок себе почуває комфортно не скрізь, а тому, високу актуальність зберігають класичні гібриди із відмінною генетикою. До таких, зокрема, належить провідний гібрид Всеукраїнського наукового інституту селекції – Український F1, котрий впродовж останніх років вирощування у промислових посівах показав чудові результати як за цифрами врожайності, так і рентабельності вирощування.

Український F1 належить до ранньостиглих гібридів соняшнику. Його вегетаційний період перебуває у межах 105-108 днів, що дає змогу вирощувати цей гібрид практично по всій території України. Такий підхід є ключовим для селекціонерів Всеукраїнського наукового інституту селекції (ВНІС), котрі при створенні своїх гібридів не обмежують їх ареал якимись особливими ґрунтово-кліматичними умовами. Головний критерій у даному разі – висока стресостійкість, що дає змогу протистояти цілій низці чинників, які можуть негативно вплинути на врожайність соняшнику. В цьому плані загалом є показовою уся лінійка гібридів соняшнику ВНІС, котра нараховує вже 12 зареєстрованих високопродуктивних гібридів цієї культури, та ще 10 знаходяться на сортовипробуванні.

Своєю чергою Український F1, як вже мовилося, розрахований на стабільне вирощування за класичною технологією, при цьому агроном, залежно від агрофону та фінансових можливостей господарства, може довільно обирати тип вирощування. Це може бути інтенсивне вирощування із прицілом на урожайність 35 ц/га і вище, а також економічна схема вирощування, придатна для бідних ґрунтів та регіонів із низькою кількістю опадів.

-          Скажімо так, гібридУкраїнський F1 показує себе так само як і провідні класичні гібриди соняшнику відомих світових виробників. Якщо не буде вологи від слова «зовсім», то вигорить усе. Дасте нормальну дозу добрив та вчасно випаде пару дощів – зберете розкішний врожай, - коментує провідний агроном Всеукраїнського наукового інституту селекції Володимир Скорик.

Однак, за словами Володимира Вікторовича, у Українського F1, як і в більшості інших гібридів ВНІС, є ключова перевага, яка вирізняє його у посівах, де присутні гібриди інших виробників. Це – швидкий старт, тобто, стрімкий розвиток на початкових етапах росту. Сходи у прискореному темпі розвивають кореневу систему, засвоюючи максимальний обсяг вологи та поживних речовин. Надалі це зумовить ще одну важливу перевагу Українського F1 – підвищену стресостійкість.

-          Передусім це висока посухостійкість гібриду, що, враховуючи помітні неозброєним оком кліматичні зміни останніх десятиріч, є особливо актуальним. Майже скрізь агровиробники зіштовхуються із посушливим періодом впродовж квітня-червня. Це може завдати безповоротних втрат врожайності і навіть призвести до загибелі посівів. Саме Український F1,  завдяки своєму швидкому стартовому розвитку та розгалуженій кореневій системі, здатен стійко тримати цей удар, нормально пережити посушливий період, і дати хороший врожай, - пояснює Володимир Скорик.

Агроном наводить дані по врожайності цього гібриду впродовж останніх двох сезонів.

-          За 2017 рік: Малинський район Житомирська області – 2,9 т, Калинівський Вінницької області – 3,3 т/га, Новоград-Волинський – 3,6 т/га, м. Городок Львівська області – 4,3 т/га. Далі: Черкаська область – від 3,2 до 3,5 т/га, Новотроїцький район Херсонської області –3,5 т/га на зрошенні.

-          Тепер беремо дані по 2018 році. Голованівський район Кіровоградської області – 3,4 т/га, Борзнянський район Чернігівської області – 3,6 т/га, Житомирська область – 2,9 т/га, - перераховує агроном наявні дані по врожайності.

Наголосимо, що у переважній більшості випадків вітчизняні гібриди перебувають у нерівних умовах вирощування у порівнянні із імпортними. Річ у тім, що насіння останніх коштує удвічі-утричі дорожче, тому аграрії свідомо виділяють під них найкращі ґрунти, дають підвищену норму добрив і провадять належну кількість хімічних обробок посівів. Натомість українські гібриди перебувають у становищі «бідних родичів», однак, як бачимо, незважаючи ні на що, показують хороші результати по врожайності.

-          Український F1 відмінно реагує на високі норми добрив, що позначається на фінальній врожайності. Обов’язково потрібно дати належну дозу калію, магнію та бору. При цьому бор слід вносити дозовано, у декілька етапів: спочатку у гранульованому вигляді у складі комплексного добрива, а потім – по листу.  Серед азотних добрив соняшник найкраще реагує на карбамід, - радить Володимир Скорик.

Український F1 належить до досить таки високорослих гібридів (висота стебел - 170-180 см, діаметр кошика – 22-24 см, вміст олії у насінні – 49-51%), однак при цьому характеризується значною стійкістю до вилягання. Так само, як і до осипання, що суттєво полегшує збирання гібриду.

-          Загалом наші селекціонери давно вже зафіксували важливу особливість: висока стійкість до якогось одного негативного чинника, наприклад, посухи, паралельно означає стійкість гібриду і до багатьох інших загроз. Тобто, хороший гібрид буде хорошим у всьому. Тому Український F1 відмінно протистоїть фомозу, фомопсису, іржі, ботритісу, несправжній борошнистій росі, склеротиніозу.

Рекомендована густота стеблестою на період збирання Українського F1 виглядає таким чином: 60-70 тисяч рослин на 1 га у зоні Лісостепу та 50-55 тисяч рослин на 1га – у зоні Степу. При цьому, як вже зазначалося, гібрид нормально себе почуває у екстремальних умовах степової зони і здатен забезпечити дуже пристойну рентабельність. Тим більше, враховуючи порівняно невисоку вартість посівної одиниці – вітчизняний виробник завжди має змогу запропонувати нижчу ціну на товар із аналогічними характеристиками.

Втім, ще раз наголосимо, що головні переваги гібриду Всеукраїнського наукового інституту селекції - Український F1 – не в ціні, а в якісних характеристиках. Адже за більш як 5 років вирощування у промислових посівах по всій Україні соняшник Український F1 зарекомендував себе як стабільний гібрид з середньою врожайністю на рівні 3,2 т/га для зони достатнього зволоження, та 2,1 т/на для зони недостатнього зволоження.

 Зверніть увагу! Все насіння гібридів соняшнику та кукурудзи селекції компанії ВНІС фасується в фірмові мішки, що виготовлені з унікального крафт-паперу, особливістю якого є вертикальні рельєфні смуги по всій довжині мішка. До кожного мішка кріпиться номерна етикетка державного зразка, що об’єднана з інформаційною етикеткою, та забезпечена додатковою системою захисту – голограмою з логотипом компанії ВНІС. Будь-яке інше фасування свідчить про фальсифікацію насіння. Для замовлення насіння виробництва Всеукраїнського наукового інституту селекції звертайтесь до наших офіційних представництв та офіційних дистриб’юторів.