Солодка, овочева, делікатесна. Цукрова кукурудза селекції ВНІС24.11.2021

 Поряд зі створенням основних для аграрного ринку польових культур (соняшника, пшениці, ріпаку ози- мого, зернової кукурудзи), фахівці Всеукраїнського наукового інституту селекції (ВНІС) успішно створюють високоякісні гібри- ди цукрової кукурудзи. Ця овочева культура від ВНІС представлена лінійкою сучасних гі- бридів, які спроможні зайняти достойну пози- цію на дуже нестабільному ринку, кон’юнктура якого може змінюватися щороку відповідно до вимог споживачів. Провідні селекціонери ВНІС у відповідній селекційній програмі за- стосовують потужні методи створення сучасних сортів та гібридів (ДНК-маркери, культуру тканин і органів, технологію дигаплоїдів) із вихідного матеріалу, створеного на основі сучасних геноплазм, враховуючи всі потреби агровиробників та кінцевого споживача. Окрім роботи в Україні, фахівці ВНІС для прискорення селекційного процесу працюють із селекційним матеріалом у зимових розсадниках у Чилі. У своїй роботі вони оцінюють генотипи на стійкість до хвороб і стресових факторів, відбирають найкращі створені гібриди за розміром та формою качанів, смаковими якостями тощо, проводячи багаторічні й у бага- тьох повтореннях експерименти.


Найкращі якості гібридів цукрової кукурудзи від ВНІС

  Цукрова кукурудза від ВНІС представлена гібридами тільки sh-2 типу. За дозрівання зерен цих гібридів синтез крохмалю припи- няється на рівні моно- і дицукрів, що надає їм суперсолодкого смаку (на відміну від гі- бридів типів su та se, в яких солодкість за- безпечують декстрини, які дуже швидко піс- ля збирання качанів перетворюються на крохмаль і солодкість втрачається). Сьогодні «солодка» лінійка ВНІС налічує 10 гібридів — Матір Драконів, Веге, Іммітатор, Біко- лор, Юрмала, Андріївський, Візантія, Ларус,Багратіон, Мегалодон і один гібрид салатної, галузистої кукурудзи — Діадема. Вони різняться за групами стиглості — від ультраранніх до середньо- та пізньостиглих, умістом цукрів — 22–24 %, довжиною качана — від 18–20 до 23–25 см. За формою качани бувають: конусоподібні; циліндричні чи циліндрично-конусоподібні, це важливо для переробників, а розмаїття кольорів подекуди вражає — від молочно-білого до насиченого жовтого, жовто-білий біколор, є навіть гібриди з синьо-білим забарвленням зернівок. Гібриди цукрової кукурудзи селекції ВНІС стійкі проти гельмінтоспоріозу, фузаріозу, пухирчастої сажки, посухостійкі, жаростійкі та толерантні до вилягання (показники стійкості за 10-бальною шкалою коливаються від 8 до 10, залежно від гібрида). За напрямом використання гібриди цукрової кукурудзи можна вирощувати на свіжий ринок, пе- реробку (заморожування, консервування).

Діадема — «їж та худни!»

 Одним із найцікавіших гібридів кукурудзи, розроблених селекціонерами ВНІС, є Діадема — абсолютна новинка на кукурудзяному ринку. Це вдосконалений генотип кукурудзи «бебі-корн» — салатний представник цієї овочевої культури. Вона відрізняється від відомої «бебі-корн» масою товарної продукції з однієї рослини. За- мість одного маленького качана формується галузистий качан масою до 300 г (на місці кожної зернинки формується маленький качанчик).

Збирати таку кукурудзу варто у фазу «викидання ниток» — це оптимальний період, коли качан зберігає ніжну текстуру і щонайкраще придатний для споживання у свіжому вигляді. Якщо ж збір проводити пізніше, коли нитки потемніли чи висохли, качан втрачає ніжні властивості, стає твердішим і не придатним для споживання.

Діадема — вдосконалений генотип «бебі-корн»

  Особливістю Діадеми є те, що цей продукт — із так званою від’ємною калорійністю, тобто, аби перетравити цю кукурудзу, людський організм витрачає більше кілокалорій, ніж міститься у продукті. Тому вислів «їж та худни» якнайкраще відповідає цьому гібриду.

  За напрямом використання Діадему ви- рощують на свіжий ринок (застосовують в їжу як складову салатів чи гриль-страв), а також переробляють з метою заготівлі «на зиму» (маринування, консервування). Цей гібрид кукурудзи має ніжну, хрумку текстуру, солодкуватий смак із нотками свіжості.

Диво чилійської селекції — Чокло

Чокло має гігантські качани завдовжки до 30 см

 Ще один гібрид, який ймовірно дуже ско- ро з’явиться у колекції ВНІС — це кукурудза Чокло. Гігантські качани завдовжки 30 см мають 28–34 рядів зерен, а окружність качана сягає подекуди 34 см! У неї довгий вегетаційний період: 90–100 днів — до стадії молочної, молочно-воскової стиглості, коли кукурудза стає придатною для споживання у свіжому вигляді; понад 100 днів — до стадії зерна, яке можна обмолочувати.

 Поки що ВНІС має право лише реалізовувати насіння Чокло чилійської селекції, але наші науковці вже почали плідну роботу над створенням власної велетенської кукурудзи. Це, безумовно, буде прорив у селекції України.

 

МИРОСЛАВ ПАРІЙ, КАНД. БІОЛ. НАУК, ГЕНЕТИК, СЕЛЕКЦІОНЕР,

СПІВВЛАСНИК КОМПАНІЇ ВНІС:     

— Наш інститут співпрацює з чилійською компанією. У нас є спільна селекційна про- грама зі створення гібридів, які будуть орі- єнтовані переважно на південноамериканський ринок. Зокрема, ми наразі працюємо над створенням гібридів традиційної кукурудзи у Південній Америці на основі Чокло. У Чилі Чокло дуже популярна, її можна порівняти з нашою картоплею, наприклад, її продають на базарах, у супермаркетах, готують з неї різноманітні страви в кафе та ресторанах. Створити подібні гібриди доволі не про- сто, потрібно виділити різні мутації. І сьогодні ми розробили спеціальні маркери ДНК для генів Чокло. Нам потрібно, мабуть, 2–3 роки, щоб впровадити цей проєкт і випустити гібриди а-ля Чокло на український ринок. Згідно з нашою угодою з чилійською компанією, ми представлятимемо цю кукурудзу в Європі та Азії. Я вважаю, це буде успіх.

ОЛІВЕР АБУ-БОАЧЕ, СЕЛЕКЦІОНЕР, КОМПАНІЯ ВНІС:     

— Взагалі-то, Чокло — це розробка чилійської компанії , але у мене є план щодо виведення гібридів цієї кукурудзи в Україні. Ми спільно працюємо над програмою, і наша мета — отримати великі, суперсолодкі на смак качани.

Гідні умови вирощування — достойний урожай!

Цукрова кукурудза — це дуже тендітна культура, яка вимагає від агровиробника дбайливої праці та кваліфікації. Якщо кваліфікації не вистачає, а є величезне бажання вирощувати цукрову кукурудзу, то фахівці ВНІС радять прислухатися до їхніх порад, ознайомитися зі спеціалізованою літературою і лише тоді приступати до вирощування. Отримати хороший качан з тими якостями, які в ньому закладені, наголошують науковці, можна лише за умови дотримання всіх технологічних прийомів.

ІЯ РЕСЛЕР, КЕРІВНИЦЯ ВІДДІЛУ

ОВОЧІВНИЦТВА, КОМПАНІЯ ВНІС:  

— Наскільки це можливо, потрібно забезпечити кукурудзі оптимальні умови висіву та вирощування, адже рослини потребують удобреного ґрунту, достатньої кількості вологи, сонячної інсоляції. Якщо сівба проводилася вчасно, у теплий зволожений ґрунт (12…15 °С), на оптимальну глибину (3–5 см), то, як правило, в очікуваний час з’являться дружні повноцінні сходи. А якщо помістити насінину у вологий холодний ґрунт, вона загниє і майбутнього врожаю не варто й чекати. Якщо «не догодувати» кукурудзу необхідними поживними речовинами в конкретні стадії її розвитку, це безумовно відобразиться на врожаї. А за недостатньої кількості вологи качан нормально не запилиться і не сформує належної зав’язі. Тож для того, щоб кукурудза віддячила смачними качанами, слід докласти чимало зусиль. 

МИРОСЛАВ ПАРІЙ, КАНД. БІОЛ. НАУК, ГЕНЕТИК, СЕЛЕКЦІОНЕР,

СПІВВЛАСНИК КОМПАНІЇ ВНІС:      

Густота посіву рослин і полив. Братися за вирощування кукурудзи без поливу ми не рекомендуємо взагалі. Для того, щоб побачити потенціал наших гібридів, потрібно виконати дві основні вимоги — забезпечити оптимальну густоту посіву і полив. Густота стояння рослин на гектар має становити від 30 до 50 тис. штук, інколи може бути і 60, за повноцінного поливу і підживлення. Якщо посів цукрової кукурудзи буде загущений, то качан сформується маленький. У більшості випадків, фермери кажуть, — «це все гібриди винні, вони погані». Але, ні, часто справа у неправильній технології вирощування.

 

Систему удобрення варто розробляти для ґрунту, на якому буде вирощуватися кукурудза. В ідеалі потрібно консультуватися з агрохіміками, необхідно спочатку зробити аналіз ґрунту, а потім приступати до роботи. Також важливим є рН води, яку використовуватимуть, адже від його значення залежатимуть розчинність добрив і їхня здатність засвоюватися рослинами. Обов’язково потрібно вносити макроелементи в ґрунт, а мікроелементами слід проводити підживлення по листу.

 Цукрова кукурудза повинна рости у світлому місці, не в затінку, не можна сіяти кукурудзу під деревами (особливо це стосується вирощування на присадибних ділянках). Ґрунт має бути зрихлений, пухкий. Щоб запилення відбулося добре, цукрову кукурудзу варто сіяти групами, ми рекомендуємо 70х70 см — квадратно-гніздовий спосіб (переважно для вирощування на присадибних ділянках) і в кожну лунку закладати по 1–2 насінини. Для промислових посівів цукрову кукурудзу варто сіяти по 3–4 насінини на метр, із шириною міжрядь 70 см, потрібно відповідно налаштувати сівалку, за потребою, сформувати густоту посіву.

Фахівці ВНІС успішно створюють високоякісні гібриди цукрової кукурудзи

 Захист від шкідливих об’єктів. Обов’язково у промислових посівах потрібно боротися зі шкідниками. Сьогодні кукурудзі найбільше шкодять стебловий метелик, діабротика (західний кукурудзяний жук), совки. За повідомленнями колег діабротика, яка розпочала свою ходу Україною із західних регіонів, вже «гуляє» в Дніпропетровській, Черкаській, Сумській областях. А цього року шкідника помітили й на Київщині. Проте офіційних даних від карантинної інспекції про це ще немає. На думку ентомологів, які вивчають саме цього шкідника, відчутну економічну шкоду, якщо не буде прийнято кардинальних рішень, діабротика завдасть через 3–4 роки після першої її появи. З нею боротися у посівах цукрової кукурудзи, на жаль, дуже складно, без «хімії» майже неможливо, єдине, що ми можемо порекомендувати для любителів — сіяти кукурудзу там, де культура до цього не росла, а для фермерів, адже в Україні кукурудза зростає чи не на всіх полях, сподіватися на швидку появу дієвих засобів і методів захисту (личинки західного кукурудзяного жука зимують у ґрунті на глибині до 50 см і просто діста- ти їх «хімією» майже неможливо). Звісно, є інсектициди, які знищують цих шкідників у посівах зернової кукурудзи, але на цукровій інсектицидний обробіток, як і будь-який пестицидний, слід проводити, враховуючи, що качан буде споживатися в їжу.

 Зі стебловим метеликом, совкою можна боротися біологічним методом — за допомогою трихограми, потрібно дотримуватися відповідних рекомендацій щодо внесення ентомофага. Хімічні обробки також застосовують, але в період, коли з’являється метелик, кукурудза доростає вже під два метри у висоту, качан сформований, і може бути шкідливий вплив препаратів на культуру.

 Боротьбу з бур’янами на невеликих ділянках краще проводити вручну, якщо ж посіви значні, то рекомендації ми надамо, у нас є певні розробки щодо внесення гербіцидів.

ІЯ РЕСЛЕР, КЕРІВНИЦЯ ВІДДІЛУ

ОВОЧІВНИЦТВА, КОМПАНІЯ ВНІС:  

— Можна використовувати як ґрунтові (перед сівбою, одночасно з сівбою, одразу після сівби), так і післясходові гербіциди (страхові). Гербіциди ґрунтової дії стримують першу хвилю бур’янів і не дають їм змоги «заглушити» молоді сходи кукурудзи, що дуже важливо. Післясходові - контролюють чистоту посіву. На дослідній ділянці ми провели випробування лінійки наших гібридів цукрової кукурудзи на стійкість до гербіцидів, які часто застосовуються агровиробниками. Вносили, згідно з рекомендаціями, оригінальні препарати — Мілагро, Елюміс, Лаудіс, МайсТер і МайсТер Пауер, задля перевірки їхньої дії та впливу на рослини. І всі гібриди «витримали» вплив згаданих гербіцидів. Препарати, своєю чергою, впоралися зі своєю задачею, забрали бур’яни і не пошкодили кукурудзу.  Це значить, що наші гібриди толерантні до цих гербіцидів. Попри це, ВНІС наполегливо радить все ж таки не «захоплюватися» використанням хімічних ЗЗР на цукровій кукурудзі, це стосується і про- мислових посівів, оскільки ця культура в подальшому піде на свіже споживання, чи на консервування, а це, все ж таки, їжа для людини. Будь-який гербіцид залишає в урожаї свої сліди — продукти метаболізму, які, так чи інакше, впливатимуть на здоров’я людини. Тому, якщо без гербіцидів все ж таки не обійтися, варто знати, коли саме їх вносити, щоб речовини встигли вивільнитися з культури і не завдали подальшої шкоди. І виробник має бути готовим до того, що кукурудза неодмінно відреагує на дію хімічних ЗЗР, рослини можуть дещо відставати у рості, качани формуватимуться із запізненням і т.д., але в цьому не винен гібрид! Внесення «хімії» за вирощування саме цукрової кукурудзи потрібно припинити за 30–35 діб до збирання врожаю. Детальніше можна ознайомитися з інформацією в інструкціях до ЗЗР.

Цукрова кукурудза повинна рости у світлому місці

Органічні гібриди цукристої

МИРОСЛАВ ПАРІЙ, КАНД. БІОЛ. НАУК, ГЕНЕТИК, СЕЛЕКЦІОНЕР,

СПІВВЛАСНИК КОМПАНІЇ ВНІС:      

—  Усі гібриди цукрової кукурудзи селекції ВНІС зорієнтовані переважно на органічне виробництво. Цього року ми заклали першу ділянку гібридизації для отримання насіння в органічному господарстві — це буде перше в Україні органічне насіння цукрової кукурудзи, повністю сертифіковане за всіма міжнародними нормами. Тож, якщо хтось планує вирощувати органічну кукурудзу, ласкаво просимо до ВНІС. Головна умова — потрібно враховувати всі особливості, дотримуватися рекомендацій, щоб потім не було питань до селекції в Україні. Насіння органічної кукурудзи не протруєне, відповідно, воно не захищене від шкідників, що містяться в ґрунті, норми висіву і кількість насіння потрібно буде збільшувати.

 

Щоб побачити потенціал гібридів ВНІС,

треба забезпечити оптимальну густоту посіву і полив

Гібриди ВНІС виходять на міжнародний ринок

 Компанія ВНІС заклала експериментальні ділянки своїх гібридів кукурудзи у регіонах України з різними ґрунтово-кліматичними відмінами. На них представлено лінійку гібридів на поливі і без, висіяних у різні строки, з різною густотою посіву і шириною міжрядь, на забур’янених та чистих від бур’янів ділянках. Охочі мають можливість протестувати і продегустувати не лише вже відомі гібриди, а й нові, так звані «номерні», які нещодавно створені і готуються вийти на ринок. Окрім «народної оцінки» зразки проходять жорстку перевірку незалежними експертами, найкращі з протестованих гібридів у подальшому підуть на реалізацію, у вигляді посівного матеріалу, в Україні та за її межі.

ІЯ РЕСЛЕР, КЕРІВНИЦЯ ВІДДІЛУ

ОВОЧІВНИЦТВА, КОМПАНІЯ ВНІС:  

— Цього року ми починаємо реєстрацію гібридів цукрової кукурудзи в Європі. Наші зразки випробовували і в Туреччині (в різних кліматичних зонах), в Японії. Наші турецькі партнери відібрали ті гібриди, які придатні для їхнього ринку, і наступного року їх там почнуть культивувати. Порівняння проводили з тими гібридами, які наразі в Туреччині займають найбільші площі, і продукти селекції ВНІС посіли достойне місце і, навіть, першість серед інших світових селекційних компаній.

 

Турецькі партнери ВНІС відібрали гібриди, які придатні для їхнього ринку, і наступного року їх там почнуть культивувати

ВНІС руйнує міфи і працює над нестандартними рішеннями

МИРОСЛАВ ПАРІЙ, КАНД. БІОЛ. НАУК, ГЕНЕТИК, СЕЛЕКЦІОНЕР,

СПІВВЛАСНИ К КОМПАНІ Ї ВНІС:   

— Насправді, та солодка цукрова кукурудза, яку ми звикли бачити на нашому ринку,—  це технічна кукурудза, яку використовують, насамперед, для консервування. Розмір її качана має бути 20–25 см, діаметр 5 см, рядочки зернівок рівні. Всі ці параметри необхідні для виконання технологічних процесів, але якщо ми просто вживаємо кукурудзу в їжу, то всі ці перелічені якості не важливі, і качанчики можуть бути від 5 см до 25 і більше. У нас такий матеріал є, ми над ним працюємо, але в якості хобі, бо орієнтуємося, все ж таки, на потреби ринку, на товарне виробництво. Однак потрібно руйнувати стереотипи, ось як на американському ринку є спеціальні гібриди цукрової кукурудзи десертного типу. Це невеликі качани, які зручно тримати в руці, вони мають ніжну текстуру, на смак нагадують східні солодощі. Кукурудза, не лише цукрова, містить у своєму складі різні ароматичні компоненти, співвідношення яких дає певний смаковий «букет».

 Наші селекціонери тестують гібриди не тільки за зовнішніми ознаками, а і за смаком. І якщо заплющити очі, взяти качан і відкусити, то можна відчути присмак дині, кавуна, молока, навіть ялинки. Тут нескінченне розмаїття смаків і все це можна вкласти у спеціальні гібриди десертного типу, які вживатимуться у свіжому вигляді. Крім цього, у кукурудзи є різноманітна кольорова гама, вона добре проявляється на зрілому зерні. Наш селекціонер Олівер уже пообіцяв нашим клієнтам, що створить чорну кукурудзу. Моя мрія — створити кукурудзу, якщо кажуть, для «білявок» — рожевого кольору (pink corn). Cаме таку цікаву нову кукурудзу різного кольору і смаку ми бачимо на українському ринку десь через 5–10 років, коли всім набридне їсти солодкі качани величезного розміру, і люди захочуть чогось новенького.

 Спектр використання цукрової кукурудзи сьогодні значно ширший, аніж просто вживання свіжого качана. Звісно ж це і переробка: консервування; заморожування; вакуумна консервація і не тільки. Ця культура використовується і для виготовлення висо- коякісних ректифікатів та дистилятів. Є та- кож проєкти і з виготовлення біопалива (бі- огазу) із цукрової кукурудзи...

  Сьогодні ВНІС впевнено крокує в бік ідеальних гібридів цукрової кукурудзи, що будуть задовольняти всіх — і споживачів свіжого ринку і переробників.

 

В. Полевик 

https://propozitsiya.com/