Озиме жито Secale cereal L.– одна з первісних зернових культур, яка використовувалася людиною протягом багатьох століть в харчуванні.
Важливим фактором у розповсюдженні культури є традиційність споживання жита територіально. Зерно жита більше споживали бідніші північні регіони, що було обумовлено екстремальними жорсткими природними умовами та малородючими грунтами, де інші «хлібні» культури практично не виживали. Невибагливість до умов вирощування та стійкість озимого жита до несприятливих погодних впливів обумовило саме такі пріоритети. Цей хлібний злак неперевершений по холодо- та морозостійкості, більш витривалий до посухи серед зернових колосових культур, невибагливий до грунтів.
На жаль, озиме жито завжди вважалося культурою другорядною і їй завжди не вистачало уваги зі сторони агронома – культури обробітку грунту, строків і норм висіву, мінерального живлення, захисту від шкідників і хвороб, термінів збирання, умов зберігання. Саме це стало причиною низької урожайності у виробництві та істотного скорочення посівних площ. Зважаючи на невисокий попит на зерно, відповідно і ціна товарної продукції дуже низька, що є вагомим важелем у виборі економічно вигідної культури в сівозміні.
Ми хочемо зламати деякі стереотипи відносно хлібної зернової культури ОЗИМЕ ЖИТО.
Сучасні селекційні досягнення по озимому житу - це реальна урожайність зерна понад 9-10т/га, високий вміст білку, високі хлібопекарські якості, придатність для годівлі тварин, високий урожай кормової маси.
Найбільше жита висівають у Чернігівській, Житомирській та Волинській областях, хоча урожайність там нижча ніж в середньому по Україні.
Слід відзначити, що експорт зерна жита за 2017-18 роки зріс втричі до 36,8 тис.т. порівняно з минулим роком.
Житній хліб має високі смакові якості і за багатьма показниками не поступається пшеничному. Споживання житнього хліба сприяє виведенню з організму солей важких металів, запобігає розвитку карієсу зубів, хворобам серця, відвар з житніх висівок застосовують при захворюванні дихальних шляхів. Незамінний дієтичний продукт для осіб з надлишковою вагою та з проявами цукрового діабету.
Вагома роль жита в сівозміні у боротьби з деякими збудниками хвороб (приклад – фітофтора картоплі, чорна ніжка, альтернаріоз). При використанні жита на зелений корм (силос, сінаж, сіно) - успішні результати вирощування соняшнику, сої та кукурудзи як пожнивних культур в сівозмінах центральних та західних областей України.
Читайте ОЗИМЕ ЖИТО. МІФИ ТА РЕАЛІЇ. Частина 2